PORADY

• Jak prawidłowo dobrać obuwie

• Jak dbać o stopy swojego dziecka?

• Konserwacja obuwia

• Pastowanie

• Suszenie obuwia

• Pielęgnacja obuwia zimą.

Jak prawidłowo dobrać obuwie?

Postawić dziecko na kartce papieru. Trzymając "Pisak pionowo" odrysować stopę. Zmierzyć w cm długość obrysu w najbardziej oddalonych od siebie punktach.

Sposób 1

Wykonać patyczek o długości zmierzonego obrysu bez dodatków, Tak wykonany patyczek włożyć do obecnie noszonego obuwia i sprawdzić ile zostało zapasu, powinno być ok. 1 cm. Odczytując rozmiar umieszczony na obuwiu wiemy czy można kupić obuwie o rozmiarze tym samym czy potrzebne jest większe (patyczek dobrze jest mieć, również dokonując zakupów w sklepie). Uwaga. Nie wszyscy producenci obuwia stosują te same wymiary .

Sposób 2

Zmierzoną długość obrysu przeliczyć na miarę sztychową - francuska, uwzględniając potrzebny zapas ok. 1 cm.

Przykład:

A. Długość stopy 17 cm, dodajemy zapas 1cm mamy 18 cm Przeliczamy : 18 x 3: 2 = 27 bucik 27

B. Długość stopy 12,5 cm + 1 cm = 13,5 Przeliczamy : 13,5 x 3: 2 = 20,25 bucik 20

Sposób 3

Długość zmierzonego obrysu porównać z danymi z Tabeli:

długość stopy w cm
10,5
11
12
12,5
13
14
14,5
15
16
16,5
17
18
18,5
19
19,5
20
21
22
długość wkładki w cm
11,3
12,0
12,6
13,3
14,0
14,6
15,3
16,0
16,6
17,3
18,0
18,7
19,3
20,0
20,7
21,3
22,0
22,7
miara francuska 
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
miara angielska
1
2
3
4
4,5
5,5
6
7
8
8,5
9
10,5
11
11,5
13
13,5
1
1,5

Pliki do pobrania (212.58k) (tombut.pl)

Zamawiając buciki dobrze jest w uwagach dopisać wiek dziecka i zmierzoną długość stopy, to ułatwi nam prawidłowe dobranie rozmiaru obuwia. Nie podawać nr odczytanego z buta nie naszej produkcji.

Jak dbać o stopy dziecka?

Poniżej prezentujemy tekst zaczerpnięty ze strony:

INSTYTUTU PRZEMYSŁU SKÓRZANEGO w Łodzi Oddział w Krakowie.

 Porady dla rodziców.

Ten znaczek jest gwarancja, że buty nim oznaczone - zabezpieczają prawidłowy rozwój stóp   Twojego dziecka!

Znak "Zdrowa stopa"

DBAJ O STOPY SWOJEGO DZIECKA!

Czy wiesz, że:

• Zdecydowana większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale tylko 30% ludzi starszych nie odczuwa dolegliwości stóp.

• Przyczyna takiego stanu rzeczy jest często niewłaściwe obuwie noszone w dzieciństwie. Jeśli chcesz by Twoje dziecko, gdy dorośnie, miało zdrowe stopy, musisz o nie dbać od pierwszych chwil Jego życia!

Pamiętaj:

• Dopóki dziecko spędza większość czasu leżąc, nie zakładaj mu żadnych butów, nóżki chroń przed marznięciem wkładając luźne skarpetki, które nie będą ściskać Jego paluszków i zaburzać swobodnego przepływu krwi.

• Twoje dziecko zaczyna już stawać i przygotowuje się do chodzenia. Pierwsze buty, które mu założysz mogę zdecydować o prawidłowym rozwoju stóp. Kupując te pierwsze buty szukaj buta: z cholewka sięgającą nieco ponad kostkę (ale nie za wysoko), z usztywnioną pięta, która będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy (w stosunku do osi goleni); 

Wysoka cholewka nad kostkę   cholewka za niska nie trzymająca kostki

• z szerokim i wysokim czubkiem, w którym będzie miejsce na prawidłowe ułożenie palców i swobodne poruszanie nimi; 

                     wąski czubek -ciasne buty            szeroki czubek - wygodne buty       

• z zapięciem (sznurowanie, rzepy) sięgającym daleko w kierunku czubka, aby można ale łatwo włożyć, a następnie dobrze dopasować do stopy;

długie sznurowanie   za krótkie sznurowanie

• bardzo elastycznego ze sprężystą podeszwa, zginającą się na linii zginania palców, z zabezpieczeniem przeciwpoślizgowym.

elastyczna podeszwa   bardzo sztywna podeszwa

• Nie szukaj butów z tzw. wkładką ortopedyczna. O tym, czy jest ona potrzebna Twojemu dziecku może zdecydować tylko ortopeda. Wszystkie małe dzieci (do 3 roku życia) maja pozornie "płaskie stopy", ponieważ podściółka tłuszczowa wypełnia sklepienie stopy, znika wraz z rozwojem stopy. Jeżeli jednak nie zniknie - wizyta u ortopedy jest konieczna.

• Twoje dziecko jest coraz starsze, szybko rośnie, rośnie także stopa - przeciętnie około 1 cm rocznie (w niektórych okresach nawet 1,5 cm). Sprawdzaj co 3 miesiące stopę dziecka, aby mieć pewność, ze nie nosi ono za krótkich butów.

• Po nowe buty wybierz się koniecznie z dzieckiem (nie z "patyczkiem"). Włóż dziecku buty, Gdy w nich stanie sprawdź czy mają odpowiednią długość, przyciskając czubek buta. Prawidłowo dobrany, powinien być dłuższy od stopy o 6 - 10 mm w zależności od kształtu czubka i układu palców oraz ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost stopy w długości.

 Prawidłowe i niewłaściwe dobranie rozmiaru obuwia

• Dziecku, które już sprawnie chodzi możesz kupować nie tylko trzewiki, półbuty ale też, czy sandały z tzw. pięty dla łożem (zagłębieniem pod piętę) przesuwaniu zapobiegającym się pięty na boki.

• Twoja dorastająca córka zaczyna marzyć o "dorosłych" butach - chętnie na wyższym obcasie. Nie możesz jej jednak (do 15 roku życia) kupować butów na obcasie wyższym niż 3,5 cm i wąskim. noszenie mojej wczesnej młodości butów na takim obcasie niekorzystnie wpływa na ustawienie kręgosłupa.

• Staraj się zwracać uwagę na materiały z jednak wykonano buty. Najlepsze będą dla Twojego dziecka buty ze skóry naturalnej i przewiewnej tkaniny.

• W wyborze butów WŁAŚCIWYCH dla Twojego Dziecka pomoże Ci znak "zdrowej STOPY".

• Koniecznie stosuj te same zasady do butów używanych w przedszkolu, szkole i domu - przecież to w nich dziecko spędza najwięcej czasu.

• Nie zakładaj dziecku butów "po" innym dziecku, gdyż wraz z butami możesz "przekazać" mu deformację stóp, złe nawyki chodzenia i grzybicę stóp.

Powyższy tekst uzgodniono z Kliniką Ortopedii Dziecięcej w Lublinie

I Polsko-Amerykańskim Instytutem Pediatrii CM UJ w Krakowie.

Wszelkich informacji udziela: Zakład Funkcjonalności Obuwia

mgr Bożena Rajchel-Chyla tel. .. 012 266-35-11 wew. 248, 244

e-mail: brajchel@clpo.com.pl

INSTYTUT PRZEMYSŁU SKÓRZANEGO w Łodzi oddział w Krakowie"

============================================

Pamiętaj ! Stopa Ludzka jest przystosowana do chodzenia po powierzchniach naturalnych - urozmaiconych kształtem i twardością, powierzchnie twarde i płaskie męczą stopy i kręgosłup. Przyczyniają się do powstawania wad stóp i postawy.

Konserwacja obuwia

Każde obuwie potrzebuje konserwacji w trakcie jego eksploatacji, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Sposób konserwacji oraz dobór środków, uzależniony jest od rodzaju skóry z jakiej buty są wykonane.

Pastowanie

Ponieważ w końcowym etapie produkcji wierzchy obuwia podlegają specjalnemu wykończeniu, które nadaje skórze określony wygląd oraz zabezpiecza ją przed niekorzystnym wpływem otoczenia podczas użytkowania, zalecamy doraźną konserwację obuwia pastami i kremami obuwniczymi dostępnymi na rynku. Bezpośrednio przed nałożeniem nowej warstwy pasty zalecamy dokładne oczyszczenie obuwia z zanieczyszczeń wilgotną szmatką lub gąbką. Proponujemy unikania nakładania nowej warstwy pasty na starą. W przypadkach przemoczenia obuwia przed pastowaniem należy je dokładnie wysuszyć, jednak nie w bezpośredniej bliskości urządzeń emitujących ciepło. Skóra będąc materiałem naturalnym, tak jak i skóra ludzka ma tendencję do wchłaniania pewnej ilości wilgoci w swoją strukturę, co zapewnia jej określoną elastyczność. Drastyczne osuszenie obuwia spowoduje zwiększenie sztywności jego części wierzchowej, znacznie pogarszając komfort późniejszego użytkowania.

Suszenie

Podczas osuszania przemoczonego obuwia nieocenionym przyrządem pomocniczym są tzw. "prawidła" - coraz częściej oferowane w sprzedaży przez profesjonalne salony obuwnicze. Zadaniem "prawideł" jest podtrzymanie kształtu cholewki, zbliżonego do tego jaki uzyskała ona podczas produkcji obuwia. Zapobiega to deformacji butów w czasie suszenia i zapewnia ich właściwy kształt w dalszym ich użytkowaniu. Generalnie zaleca się stosowanie prawideł codziennie, co przedłuża żywotność obuwia i zapewnia jego dobry wygląd podczas eksploatacji. Jeśli nie posiadają państwo "prawideł", prostym i sprawdzonym sposobem zapobiegania deformacji obuwia jest umieszczenie w ich środku szarego papieru lub gazet. Tego typu papier zapobiega nie tylko deformowaniu się wierzchu ale również skutecznie "przejmuje" wilgoć z wnętrza buta.

Pielęgnacja obuwia zimą

Problemem często pojawiającym się zwłaszcza w okresie zimowym jest osadzająca się na obuwiu sól, tworząca nieestetyczne "zacieki" na powierzchni cholewki. Najprostszym a zarazem najskuteczniejszym sposobem pozbycia się tego "elementu dekoracyjnego" naszego obuwia, jest przemycie cholewki ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu. Następnie należy obuwie wysuszyć i zakonserwować pastami lub środkami do impregnacji, właściwymi do rodzaju skóry.

Tylko od nas zależy jak długo i w jakim stanie obuwie będzie nam służyło!